Fizjoterapia układu narządu żucia – Kinesiotaping twarzy

Drodzy pacjenci!

Z przeprowadzonych badań oraz wieloletnich obserwacji wynika, iż prawie połowa naszych Pacjentów zmaga się z dolegliwościami w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych. W obecnej chwili jest to niestety już problem globalny. Stres, życie w ciągłym pośpiechu, brak czasu dla własnego organizmu odbijają się na naszym zdrowiu. Pacjenci skarżą się na bóle w stawach skroniowo – żuchwowych w trakcie otwierania i/lub zamykania ust lub w trakcie żucia, trzaski, „przeskakiwanie” żuchwy, nocne zgrzytanie zębami (bruksizm) lub nerwowe ich zaciskanie. Nasze posiłki stają się coraz bardziej rozdrobnione, częściej jemy kremy, smoothie, puree, rzadziej chrupiemy twarde marchewki, orzechy. Wolimy pokroić jedzenie na małe kawałki, niż odgryzać kęsy pokarmu. Na tym wszystkim cierpią nie tylko nasze zęby ale również mięśnie twarzy i układu żucia, które pracują w 1/3 ich możliwości.

Problemy pojawiają się już u dzieci: zgryz otwarty, ślinienie, osłabione mięśnie wokół ust, niemowlęcy typ połykania, seplenienie i In. nieprawidłowości również w większości przypadków związane są z postępem i rozwojem cywilizacji (smoczki, usypiacze, butelki nocne, kubeczki niekapki, zbyt późno wprowadzone pokarmy stałe: półtwarde i twarde itp.)

Wychodząc naprzeciw problemów naszych pacjentów poszerzamy ofertę o masaże mięśni twarzy oraz układu żucia z jednoczesnymi aplikacjami Kinesiotaping. Za pomocą odpowiednich technik masażu, relaksacji poizometrycznej oraz technik aplikacji oryginalnych plastrów Nitto Denko możemy wspomagać leczenie:

– dysproporcji napięcia mięśni twarzy w tym żwaczy

– bruksizmu i nerwowego zaciskania zębów

– ślinienia i wiotkości mięśnia okrężnego ust

– problemów w zakresie napięcia mięśnia wargi górnej

– zbyt mocno wysuniętej lub cofniętej żuchwy

– bóli pozabiegowych

– opuchlizny i zasinień po ciężkich ekstrakcjach (np.zatrzymane ósemki)

– bólu / opuchlizny po zabiegach implantologicznych / chirurgicznych

– wspomaganie regeneracji tkanek miękkich po zabiegach stomatologicznych.

Ponadto terapia Kinesiotaping wspomaga leczenie logopedyczne, które w naszej klinice prowadzi Pani mgr Alicja Kopertyńska. Odpowiednie zaaplikowanie plastra wspomaga i ułatwia prawidłową pracę języka, dna jamy ustnej, policzków i mięśni twarzy.

Masaż ukoi zmęczone mięśnie twarzy, żwacze, mięśnie skroniowo – żuchwowe, obejmuje całą powierzchnię głowy, część potyliczną oraz kark (w zależności od obszaru objętego bólem, dyskomfortem, nieprawidłowościami w zakresie mięśniowo – więzadłowym).

Terapię poprowadzi asystentka stomatologiczna mgr fizjoterapii Angelika Ostrowiecka, która w naszej Klinice odpowiada również za czynną asystę w trakcie zabiegów chirurgiczno- implantologicznych, ortodontycznych i in. Pani mgr posiadając międzynarodowy certyfikat I stopnia Kinesiotaping z powodzeniem i sukcesami już od kilku lat stosuje metodę aplikacji plastrów w obrębie całego ciała. Niedawno ukończony przez nią autorski kurs Kinesiotapingu twarzy w leczeniu logopedycznym i stomatologicznym umożliwia nam pomoc i wsparcie dla naszych Pacjentów w jeszcze większym zakresie.

Czy wiesz, że:

Kinesiotaping jako metoda leczenia został wprowadzony przez dr Kenzo Kase. Japoński fizjoterapeuta opracował i stworzył podstawy tej metody uśmierzania bólu w 1978 r.

Stosowane przez nas oryginalne plastry Nitto Denko nie posiadają żadnych substancji chemicznych i leków. Działanie plastrów opiera się na znajomości anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu i zastosowaniu odpowiednio dobranej techniki naklejenia do danej dolegliwości (jednostki chorobowej).
Właściwości fizyczne plastrów przypominają właściwości ludzkiej skóry, są paroprzepuszczalne,nie powodują odparzeń, rozciągają się aż do 140 %.
Obecny na plastrach klej jest hypoalergiczny.Dostępne są różne kolory plastrów: dla dzieci różowe, niebieskie, zielone. Dorośli, ze względu na estetykę, wolą plastry w kolorze cielistym. Jendakowoż kolor plastrów nie ma wpływu na ich mechaniczne oddziaływanie.

Kinesiotaping działa poprzez wpływ na:

– receptory czuciowe

– zmniejszenie dolegliwości bólowych i niestabilności stawowych

– wspomaganie pracy mięśni osłabionych lub porażonych

– relaksację mięśni przeciążonych, mocno napiętych

– wspomaganie funkcji więzadeł i ścięgien

– usprawnienie układu limfatycznego (zmniejszenie opuchlizny, stanów zapalnych, przyspieszenie gojenia tkanek)

– usprawnienie mikrokrążenia / krążenia miejscowego

– prawidłowe rozłożenie napięcia na strukturach powięziowych.

Metoda Kinesiotaping jest całkowicie bezbolesna, a najwięcej frajdy i zabawy sprawia dzieciaczkom 🙂
Serdecznie polecamy i zapraszamy na zabiegi!