Periodontologia jest to dział stomatologii zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia, nazywanych potocznie paradontozą. Przyzębie to struktury odpowiedzialne za utrzymanie zębów w zębodołach. Należą do nich: dziąsło, więzadła przyzębne oraz kości wyrostków zębodołowych.
Periodontologia to dziedzina, która przychodzi z pomocą w przypadkach następujących dolegliwości:
Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią ,nawet przy codziennym szczotkowaniu.
Przyczyny chorób przyzębia można podzielić na:
Ogólne
Miejscowe
W Centrum OrtoDent , stosując specjalistyczne leczenie periodontologiczne, proponujemy Państwu następujące zabiegi:
Skaling naddziąsłowy
Zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Stosowane w Naszej Klinice skalery najnowszej generacji, pozwalające na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych. Ma to na celu: – zabezpieczenie zębów przed próchnicą; – zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych.
Skaling poddziąsłowy
Zabieg stosowany jest w przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo. Zwykle przeprowadzany jest łącznie ze skalingiem naddziąsłowym. Zastosowanie znajdują tu zarówno skalery ultradźwiękowe, jak i narzędzia ręczne tzw. kirety. U szczególnie wrażliwych pacjentów stosowane jest są preparaty znieczulające. Końcowym elementem zabiegu jest wygładzenie powierzchni korzenia i nałożenie lakieru fluorkowego.
Kiretaż zamknięty
Polega na bardzo dokładnym usunięciu z kieszonki kamienia nazębnego oraz ziarniny z korzenia, których obecność powoduje stany zapalne. W efekcie choroba ustępuje, rany się goją, a osłabiona warstwa nabłonka zaczyna się odbudowywać. Kiretaż zamknięty przeprowadza się u tych pacjentów, u których, co prawda, pojawiły się już kieszonki przyzębne, jednak ich głębokość nie przekracza 5 milimetrów. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Kiretaż otwarty
Stosowany jest w przypadku głębszych kieszonek przyzębnych; jest zabiegiem bardziej inwazyjnym i wiąże się z przecięciem oraz odsunięciem dziąsła. Dzięki temu stomatolog zyskuje swobodny dostęp do korzenia zęba oraz do otaczającej go kości. Po usunięciu kamienia nazębnego oraz wygładzeniu powierzchni korzenia stomatolog zaszywa miejsce kiretażu. Niekiedy – jeśli w efekcie stanu zapalnego doszło do ubytków kostnych – uzupełnia niedobór za pomocą materiału kościo-zastępczego.
Mikrochirurgia periodontologiczna
Pozwala skorygować m.in. odsłonięte szyjki zębów, zbyt długie lub krótkie korony zębów, zlikwidować ubytek kości po usuniętym zębie, czy korektę nieregularnej linii dziąsła: